Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Bebizonyosodott: az Árpád-ház tagjai eurázsiai, nem pedig finnugor eredetűek.
Az Országos Onkológiai Intézet vezette nemzetközi kutatócsoportnak sikerült III. Béla király csontmaradványaiból azonosítani a férfia tagokra jellemző DNS-t – közölte a Magyar Idők szerdán. Mint írják: a kutatásokból egyértelműen látszik, hogy az Árpád-ház tagjai eurázsiai, nem pedig finnugor eredetűek.
A munka nemzetközi összefogással folyt, és az archeogenetika világszerte elismert szakértői is részt vettek benne a göttingeni egyetemről, így az eredmények megkérdőjelezhetetlenek – hangsúlyozta Kásler Miklós professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Az eredmények azért is lényegesek, mert sikerült III. Béla király apai ági (Y-kromoszomális) profilját definiálni, amely hivatkozásként szolgálhat az Árpád-dinasztia további maradványainak és vitatott élő leszármazottainak azonosításához – írja az oldal. Hozzáteszik: ennek köszönhetően a nemrégiben felfedezett maradványokról is meg lehet állapítani, hogy az Árpád-házhoz tartozóak vagy sem.
Kásler professzor elmondta: vizsgálataik alapján a maradványok az R1a haplocsoportba tartoznak, vagyis az Árpád-ház tagjai egészen biztosan eurázsiai, nem pedig finnugor eredetűek – olvasható a cikkben. Véleményük szerint az eurázsiai eredet mellett szólnak III. Béla testi jegyei; ugyanis az uralkodó 190 centiméternél is magasabb, erős testalkatú férfi volt.
„Ha lesz rá forrás, és részletesebben meg tudjuk vizsgálni a DNS-eket, akkor apai ágon vissza tudunk menni az Árpádok eredetéhez, megtudhatjuk, pontosan milyen népcsoportokból tevődtek össze az Árpád-ház tagjai, és akkor arra is választ kaphatunk, hol játszottak esetleg még szerepet a történelem során” – mondta a professzor a Magyar Időknek.